Co byste měli vědět o mikrospínači?

Mikrospínač je tu s námi už pěknou řádku let. Stále si drží dominantní postavení a používá se v celé řadě výrobků. Co byste o něm tedy měli vědět?

Každý jsme se s ním v životě setkali, málokdo z nás o něm ale něco ví. Řeč je o mikrospínači, který se používá v celé řadě elektrických zařízení. Proto jsme se rozhodli, že vám jej v tomto článku představíme a řekneme vám o něm i několik zajímavých informací.

V jednoduchosti je krása

Mikrospínač je jednoduchý elektrický spínač. Na jeho akumulátor působí relativně malá síla, která za určitých okolností vede k sepnutí. K jeho sepnutí ale dojde až v přesně stanovené poloze. Právě touto vlastností se odlišuje od ostatních spínačů. Jeho základním poznávacím prvkem je ale jeho základní funkčnost. Jak už určitě víte, nemusí ho ovládat lidská síla. Využívá se tedy v celé řadě odvětví i v domácnosti.

Najdete ho například ve výrobních linkách, kde slouží jako detektor přítomnosti pohyblivých částic, případně jako detektor tovaru na lince. Mikrospínače v domácnosti uvidíte například v lednici, kde se využívají při detekci otevření dveří. Pokud dveře otevřete, rozsvítí se světlo. Při zavření se světlo vypne. Mikrospínač tak pomáhá zlehčovat práci nejen pracovníkům ve výrobě, ale také zlepšovat život v domácnosti.

Název přejatý od společnosti

Kdo by to byl řekl, že má mikrospínač tak bohatou historii? Jeho pouť tímto světem začala už v minulém století v laboratořích společnosti Micro Switch. Právě od této firmy také zdědil svoje jméno, které se v anglofonních zemích používá dodnes. I když se jedná o patentovaný obchodní název, v průběhu let zdomácněl a začal se používat i u výrobků jiných společností. K registraci obchodního názvu ale došlo až v roce 2015. Výrobek tedy měl dostatek času na to, aby se nejen v anglicky mluvících zemích zabydlel a prodával pod tímto názvem i výrobky jiných firem.