Daňové ráje jsou výhrou pro obě strany. EU proti nim přesto brojí

Na daňové ráje se řada běžných i vysoce postavených lidí dívá přes prsty, přitom jde o výhru pro obě strany. Proč je tedy daňová optimalizace tak neoblíbená?

Daňová povinnost. To je strašák nejen movitých firem s velkým obratem. V posledních letech to ale vypadá, že povinnost platit daně ve své zemi už velké společnosti tolik netíží. Ukazují to poslední průzkumy, podle kterých daňové ráje postupně ztrácejí na atraktivitě.

Výhra pro obě strany

Offshore společnosti ale stále táhnou. I když ne tolik, jako v minulosti. Mohou za to především snahy nadnárodních organizací a Evropské unie, které se dlouhodobě snaží ničit pokusy o daňové úniky a optimalizaci. Otázkou ale zůstává, jestli se jí to vůbec někdy podaří.

Daňové ráje totiž nabízejí řešení, ze kterého profitují obě strany – tedy jak stát, tak samotná firma. Díky nízkým daním ve vybraném státu firma výrazně ušetří na daňové povinnosti, zatímco stát získá alespoň menší část z příjmu společnosti. Navíc tím přiláká nadnárodní společnosti, čímž paradoxně vytěží z daní mnohem více než země s vyššími daněmi.

Trnem v oku EU

Cílem EU i některých dalších organizací je ale tyto praktiky nadobro rozbít. Trnem v oku jim jsou především offshore společnosti, jejichž poznávacím znakem jsou především nepřehledné firemní struktury a špatná dohledatelnost příjmů. Některé státy právě kvůli těmto praktikám byly zařazeny na černou listinu EU. Z daňově transparentních zemí byly vyškrnuty v poslední době také Seychely, Palau, Kajmanské ostrovy nebo Panama.

Pro některé lidi je sice optimalizace daní nepřekousnutelná, rozhodně se ale nejedná o nic nelegální. Každá firma, která chce ušetřit co nejvíce peněz, ji tedy může s čistým srdcem využít. Existují dokonce služby, kteří vám přesun do daňových rájů výrazně ulehčí. Například společnost Zenron, která má s optimalizací daní a založením firem v zahraničí bohaté zkušenosti. Pokud tedy máte zájem, neváhejte a kontaktujte je, rádi vám s přesunem na zahraniční trh pomohou.