Echinacea pomáhá předcházet virovým onemocněním

Echinacea patří mezi populární doplňky stravy, po kterých mnohdy sahají i lékaři. Užívat ji můžete i doma pro posilnění imunitního systému.

V dnešní době se velice často mluví o superpotravinách. Vyzdvihují se jejich dobré vlastnosti a účinky na lidské zdraví. Echinacea je jednou z nich. S čím vám může pomoct a kdo by ji neměl používat? Odpovídáme v tomto článku.

    1. S čím echinacea pomůže?

Třapatka nachová obsahuje komplex účinných látek, jejichž pozitivní vliv na náš imunitní systém je dlouhodobě prokázaný. Její největší výhodou je především fakt, že dokáže aktivovat jak buněčnou, tak látkovou složku imunity. Tímto způsobem podpoří schopnost buněk pohlcovat cizorodé částice a zvýší pohyblivost bílých krvinek. K tomu všemu působí protizánětlivě, antibakteriálně a antivirově. Což se obzvlášť na podzim a během zimy velice hodí.

Echinaceu můžete použít i při hojení ran a léčbě povrchových poranění kůže. Vhodná je při akutních či opakujících se onemocněních dýchacích cest. Díky schopnosti aktivovat imunitu je vhodná jako prevence nachlazení a hodí se i přijde vhod i při jeho léčení. Pomáhá totiž zabránit úplnému rozvinutí nemoci a zmírňuje jeho projevy.

    1. Kdy echinaceu nepoužívat?

Echinaceu můžete vypěstovat sami doma. Pokud se vám to podaří, použijte především kořen a odenek. Ty následně usušte a používejte například jako čaj. Lepší variantou je ale echinacea tinktura. Tu si podle doporučeného dávkování snadno nakapete a užíváte.

Pokud tento přípravek budete používat k léčbě onemocnění, raději se poraďte s lékařem. Dávkování a doba užívání se totiž v tomto případě liší. Jako ideální se udává doba 10 dní, u chronických onemocnění pak šest týdnů. Echinaceu ale v žádném případě neužívejte v těhotenství nebo pokud užíváte imunosupresiva a léky negativně působící na činnost jater. Opatrní buďte i u alergiků a astmatiků. Zejména u těch, které trápí především pyl.