Jaké změny přinesl zákon o odpadech?

Jestliže řádně plníte povinnosti vůči státu, zajisté také zpracováváte roční hlášení za odpady, které musel doposud dělat každý, kdo produkoval nad 100 kilogramů nebezpečného nebo nad 100 tun běžného odpadu. Roční hlášení bylo třeba zpracovat a zaslat na ISPOP do 15.2. Toto změnil v roce 2021 zákon o odpadech 541/2020 Sb. a tyto změny je vhodné znát.

Hlášení za odpady od roku 2021

Nově se hlášení za odpady týká každého, kdo produkuje nad 600 kilogramů nebezpečného odpadu, limit se tedy zvedl o půl tuny. Limit u běžného odpadu zůstává stejný. Dále se změnil termín posílání hlášení, roční hlášení o produkci odpadů 2022 můžete nově poslat do konce února následujícího roku. Budete mít tedy čas od 1.1 do 28.2.

Co se týče vedení průběžné evidence odpadů od roku 2021, každá firma má povinnost vést evidenci odpadů. Touto evidencí prokážete, že případně nemusíte hlášení podávat. Kromě ročního hlášení musí firmy vést také průběžnou evidenci odpadů, zpracovávat a výkazy statistik o odpadech zasílat na Český statistický úřad.

Roční hlášení za odpady nemusíte dělat vy sami

Věděli jste o tom, že roční hlášení o produkci odpadů podáváte za všechny provozovny, které máte? Ne každý ví, jak správně odpady evidovat a jak hlášení za odpady zpracovávat. Nepřidělávejte si práci navíc, specialisté z Rocnihlaseni.cz udělají všechny vaše zákonné povinnosti související s odpady za vás, zpracují roční hlášení a včas ho odešlou na ISPOP.CZ. Proces je jednoduchý, jen nahrajete podklady pro roční hlášení, zaplatíte poplatek a specialisté hlášení za odpady zpracují. Po přijetí poplatku bude hlášení do 10 pracovních dnů zpracované a odeslané na ISPOP, roční hlášení bude odesláno i na váš email. Pokud máte o tuto službu zájem, stačí na webu vyplnit příslušný formulář. Této služby využívají živnostníci, firmy i obce, využijte ji i vy.