Koronavirus zrychlil růst ecommerce a přepravy zásilek

Internetové obchody zaznamenávaly už delší dobu pravidelný nárůst tržeb. V posledních měsících ale došlo k raketovému nárůstu nejen v Evropě.

 

I když je chování Číny v některých oblastech nepochopitelné, z jiných bychom se mohli učit. Jde zejména o bleskový přechod do internetového prostoru, který v posledních měsících doslova spasil čínskou ekonomiku. A i přes koronavirou krizi nebyla ovlivněna ani přeprava zásilek.

Číná hlásí dvojnásobný nárůst

Každý člověk potřebuje jíst a pít. Většina z nás si pak zakládá na dalších materiálních věcech. Máme rádi různé cetky, které zdobí náš dům. A jedním z největších dodavatelů takovýchto doplňků nejen do domácnosti je právě Čína. Během posledních měsíců se i ona musela přizpůsobit a přejít kompletně do online prostoru. Přeprava zásilky a provozovatelé těchto služeb tak zaznamenali výrazný nárůst poptávky a tržeb.

Podle posledních informací ze začátku dubna stoupla denní hodnota aktivních uživatelů aplikací obchodů s potravina více než dvojnásobně v porovnání s přelomem ledna a února. Během dvou týdnů se statistiky zvýšily o další dva miliony.

Poptávka roste i v Česku

Poptávka po nákupu potravin a dalších běžných potřeb stoupla i v Česku. Odhaduje se, že letos bude nakupovat potraviny online 10 až 15 procent Čechů. To je s porovnání s loňským rokem nárůst o jednu třetinu. „Zásluhu“ na tom měla především koronavirová krize, která zahnala spoustu lidí do svých domovů. Řada lidí ale uvádí, že jejich největší motivací pro nákup potravin online je hlavně úspora času.

Čas přepravy zásilek a cena je navíc přijatelná. V porovnání s cenou za benzín, který byste projeli, nebo časem věnovaným cestě na nákup, se to rozhodně vyplatí. Alespoň ve velkých městech, kde tyto služby fungují spolehlivě už několik let.