Ochranná známka ochrání vaši identitu i signatury vaší výroby

Většinou se potkáme s případem využití ochranných známek ve výrobě a v obchodě. Jejich využití je vyloženě uzpůsobeno tak, aby jej mohly používat jak soukromé osoby, tak i společnosti k tomu, aby mohli chránit svoji identitu, signaturu, či další podobné aspekty.

Především pro větší společnosti je tak ochranná známka velice důležitou věcí, která může jednoduše zabránit tomu, aby docházelo ke zneužívání jména, loga, i značky k tvorbě falsifikátů a výrobků, které se mají „blížit“ originálnímu výrobku. V rámci dnešního článku si přiblížíme, jak ochranné známky fungují.

Ochraňte firemní název a logo před falsifikáty

Specifickou potřebou, proč vůbec ochranné známky vznikly, je právě ochrana firemní identity. Má to ale pochopitelně svoje limity. Nelze jednoduše registrovat v rámci ochranné známky prvky, které bychom mohli souhrnně nazvat jako abstraktní, tedy takové, které jsou všeobecně používané víceméně kýmkoliv – například konkrétní písmeno.

Proto jsou velice často firemní identity v rámci textových popisů v lehkém právním vakuu, protože ne vždy lze protlačit realizaci ochranné známky pro jejich bezpečnou registraci. Specifickým případem ale mohou být konkrétní textové řetězce spojené s firmou, typicky jde především o firemní slogany, které se v rámci reklamních kampaní vždy hojně reprodukují. V takovém případě je ochranná známka zcela na místě a s její registrací by neměla být žádná komplikace. Kompletní firemní identita od zpracování loga, přes název až po slogan, tak může být bezpečně ochráněna.

Jak zle ochrannou známku získat?

Získání ochranné známky není víceméně ničím těžkým. Stejně jako je tomu například u patentů je lepší, když vám ale pomůže profesionální kancelář, která se v této problematice hluboce vyzná. V každém případě je ale registrace ochranné známky většinou otázkou týdnů čekání na její finální vyhotovení. Specifikací, kterou ochranné známky mají, je jejich veřejnost. Zatím co většina typů ochran není veřejná, tak v případě ochranné známky lze kdykoliv nahlédnout do registru a ověřit si tak, zdali jsou konkrétní části identity výrobku či společnosti pod ochrannou známkou.