Psaní životopisu – jak správně na to?

Když hledáte novou práci, pak potřebujete mít dobře zhotovený životopis. Ten je klíčový, ve chvíli, kdy vás zaměstnavatel nezná a neví, jak pracujete a co všechno umíte, životopis vás právě dokáže představit. Ukáže všechny vaše výhody, všechny vaše klady. Je to v podstatě taková krátká vizitka, vaše prezentace v bodech, která napovídá o tom, kam se v pracovním životě chcete ubírat a co v něm vlastně chcete dokázat. Rozhodnete-li se psát životopis, je určitě dobré vědět, jak na to!

Správná struktura

Kdysi se psaly životopis podobně jako slohová práce. „Jmenuji se Anna Nováková, je mi 30 let, žiji se svým manželem a dcerou v Praze.“ Takhle začínala řada životopisů, ale dnes už je takřka nevidíme. Strukturovaný životopis je jedním z nejčastěji volených. Je přehledný, rychlý a budoucí zaměstnavatel si v něm najde vše, co bude potřebovat.

Osobní údaje

V takovém strukturovaném životopise by rozhodně měly být osobní údaje jako jméno, příjmení, datum narození, adresa, telefonní číslo, e-mail a podobně. Co se e-mailu týče, vyhněte se e-mailům jako janinka.bodlinka a podobně. Raději volte seriózní adresu, nejčastěji by v něm mělo být jméno a příjmení.

Dosažené vzdělání

Uveďte nejvyšší stupeň vzdělání, kterého jste dosáhli – název oboru i školy. Jestliže se vaše diplomová práce týkala pracovní pozice, určitě je dobré jí zmínit. Dále zde patří všechny kurzy, školení, semináře a podobně.

Pracovní zkušenosti

Zde uveďte firmu, dobu, kterou jste v ní setrvali a krátký popis náplně práce. Je to ideální ve chvíli, kdy na inzerce práce hledáte podobné zaměstnání, personalista tak bude vědět, co jste dělali a zda máte na požadovaný post kvalifikaci.

Inzerce práce zdarma nabízí velkou spoustu pracovních nabídek, takže si najdete takovou práci, kterou si zamilujete a budete do ní chodit rádi. Pokud hledáte zaměstnance, stačí vložit inzerát na portál Abecedaprace.cz a čekat, kdo se na něj přihlásí.