Umíte správně napsat životopis?

Životopis není žádná samoúčelná věc ani zbytečná byrokracie ze strany zaměstnavatelů. Je to způsob, jak se může zaměstnavatel o uchazeči o místo dozvědět co možná nejvíce. Zpravidla od vás bude ještě požadován tzv. motivační dopis, ve kterém musíte zdůvodnit, proč máte zájem právě o konkrétní nabízené volné místo. Z odborného hlediska jsou pak pro zaměstnavatele mnohem důležitější strukturované životopisy, který by měl obsahovat popis všech vašich dosavadních zaměstnání, odborných znalostí a dovedností.

Jak by měl životopis vypadat

Pisatel, čili uchazeč o zaměstnání by se měl především snažit co nejvíce zaujmout a mít na paměti, že personalista již četl takovýchto písemností nespočet. Proto se snažte být originální, ovšem přiměřeně. Nemáte-li s psaním životopisu zatím žádné zkušenosti, je dobré využít životopis vzor. Na webových stránkách Vímvíc najdete vzory, jak životopis zdarma napsat. Samozřejmě jej nebudete opisovat podrobně, ale měl by vám posloužit jako inspirace. Máte-li za sebou poměrně pestrou pracovní kariéru, snažte se uvést do životopisu pouze pozice, které jsou podobné té, o kterou se ucházíte. Také se nebojte popsat, co vás dosavadní práce naučila a čím byste mohli svému novému zaměstnavateli přispět. Pokud za sebou nemáte kromě školy zatím nic, zaměřte se ve svém životopisu na popis školy a svého vzdělání, jaké schopnosti a znalosti jste ve škole získali.

Zkuste pojmout životopis netypicky

Odlišit od ostatních se můžete například uvedením faktů o práci či studiu v zahraničí nebo o účasti na vzdělávacích projektech. Zaujmout můžete také znalostí některého méně frekventovaného cizího jazyka. Hlavně nebuďte nudní a použijete-li vzor životopisu, dělejte to tak, aby to nebylo na první pohled zřejmé. Chcete-li být hodně originální, můžete zkusit natočit svůj životopis ve formě videa. Ukážete tak svou kreativitu a odvahu se prezentovat netradičním způsobem. Zaujmout můžete také dosud nepříliš rozšířeným způsobem, kterým je vytvoření QR kódu na internetu, který pak můžete vložit do životopisu. Díky QR kódu můžete odkázat třeba na své sociální sítě a ukázat svůj pozitivní vztah k novým technologiím.