Kompresory na výrobu stlačeného vzduchu

Značka Atmos je známa a oblíbena u všech uživatelů vzduchotechniky. Pod touto značkou se vyrábějí kompresory sloužící k výrobě stlačeného vzduchu, kterým se plní vzduchem pneumatiky nebo nafukovací hračky, gumové čluny, rafty a další nafukovací předměty či sportovní a jiné potřeby závislé na stlačeném vzduchu. Pokud jde o pneumatické nářadí, jsou díky kompresorům Atmos poháněna například pneumatická kladiva, vrtačky, sbíječky, ale také aku nářadí, kterým jsou kromě vrtaček a dalšího nářadí také různé utahováky či šroubováky. Stlačený vzduch vyrábějí kompresory Atmos nebo Abac. Je-li potřeba velký výkon, používají se šroubové kompresory, naopak v menších dílnách či garážích většinou postačí malé pístové kompresory.

Konstrukce kompresorů

U kompresorů pístových je konstrukce řešena tak, aby za chodu nemohlo docházet ke zbytečně velkým ztrátám tlaku. Vysoké spolehlivosti dosahují v tomto ohledu pomaloběžné pístové kompresory značky Atmos Bobby. Uplatnění nacházejí obvykle v domácích garážích a dílnách, kde pomáhají zvládat běžné hobby práce. Často se ale používají i ve výrobních provozech a velkých dílnách, kde bývá značná potřeba stlačeného vzduchu. Obliba kompresorů Atmos hobby je dána také nízkou náročností na údržbu. Nemenší výhodou je rychlá dostupnost náhradních dílů

Posuzování úpravy vzduchu

Úprava vzduchu je parametr, který se posuzuje v jednotkách. Tak například u kompresorů Atmos a Abac si můžete vybírat mezi různými jednotkami, a to od A1, A13, A18, futura až po jednotky úpravy vzduchu značené písmenem S. Kupříkladu pomocí jednotek A1 se reguluje stlačený vzduch od 0,5 do 8 bar. Vzduch lze filtrovat na 5 um, nebo jej dle potřeby přimazávat, což je vhodné například při používání pneumatických kladiv, sekáčů, vrtáků apd. Kompresory Atmos i Abac se používají k výrobě stlačeného vzduchu hlavně v průmyslu a stavebnictví, ale také v laboratořích, či při používání měřící a regulační techniky.

Co rozhoduje při výběru

Chcete-li si vybrat správný kompresor, rozhodujte se hlavně podle účelu použití. Pro kutily jsou vhodné pístové kompresory Atmos hobby řad Bobby. Naopak pro šroubové kompresory je typický efektivní provoz ovlivněný velikostí a konstrukčním provedením šroubového bloku.