Zdravá a fit díky správné hmotnosti

Přemýšlíte nad tím, zda nemáte nějaké to kilo navíc a zda byste neměla začít hubnout? Zjistíte to velmi snadno, pomůže vám BMI kalkulačka, která vám podle vašeho věku, výšky, váhy a pohlaví velmi rychle spočítá, jak na tom se svými kilogramy jste.

Pokud potřebujete nějaké to kilo zhubnout, není potřeba hlídat jen pravidelný pohyb a to, co jíte, ale také to, jak jsou jednotlivé potraviny energeticky náročné. S tím vám pomohou kalorické tabulky.

Kalorické tabulky – užitečný pomocník

Jejich prvořadým úkolem je podat přehled o denním energetickém příjmu a výdeji. Energie, kterou získáváme z potravy by měla odpovídat energii, kterou naše tělo, během dne, vynaloží. Doporučený energetický příjem ovlivní několik zásadních faktorů. Patří mezi ně pohlaví, věk, vzrůst, fyzická zátěž a aktuální zdravotní stav.

Kromě potřebných údajů o energetické hodnotě potravin tabulky často obsahují i celou řadu dalších, užitečných informací – obsah bílkoviny, vitamínů, minerálů, sacharidů a tuků.

Je to ucelený přehled nejčastěji používaných potravin členěných do jednotlivých kategorií.

Milovníci informačních technologií mohou využívat kalorické tabulky pomocí aplikací třeba v mobilním telefonu.

Pokud má vaše tělo přibírat na váze a není to zapříčiněnou žádnou nemocí či užíváním léků, s největší pravděpodobností přijímáte větší množství kalorií, než vaše tělo vydá.Mezi zdravé a vhodné potraviny patří takové, které mají nižší glykemický index.

Chcete – li změnit svůj jídelníček, zařaďte do něj zdravé recepty. Velkou inspiraci naleznete na portálu pestryjidelniček. Vyzkoušet si můžete recepty na předkrmy, saláty, hlavní chody, polévky nebo třeba pomazánky. A zjistíte zde, že i sladké může být zdravé. Kromě toho si zde můžete nechat sestavit jídelníček přímo na míru.